LÆS MERE

FØLG OS PÅ FACEBOOK

HØJSKOLE FOR ALLE
Lange kurser

(Læs om korte kurser her)

 

Jyderup Højskole er højskole for alle. Højskoler er kostskoler, hvor du bor, sover, spiser og har undervisning inden for de fag og emner, der interesserer dig. Der er ingen eksamen, ingen adgangskrav og ingen karakterer. Højskole er for alle borgere i Danmark, men der er ofte også et antal internationale elever på skolen. Oftest sover du på dobbeltværelser med en anden elev, men du kan få et enkeltværelse, hvis du har behov for det.

Du vælger selv de fag, som interesserer dig, og du får mulighed for udfordre dig selv på nye og ukendte områder og få ny viden og kunnen, som du kan bruge i dit liv eller karriere.  Samtidig er højskole også et fællesskab, hvor vi gør tingene sammen, det gælder også opvask og rengøring, som eleverne er med til. På højskole udvider dit netværk med mennesker, som du altid vil have en særlig relation til. På Jyderup Højskole bruger du mest tid, på det linjefag du vælger, men to gange om ugen har du valgfag.

Du er på en højskole, fordi du gerne vil, og du vælger selv hvad, og hvor meget du vil lære. Til gengæld forventer vi, at du deltager i undervisningen og vores morgensamlinger og giver besked, hvis du er syg eller af andre grunde ikke kan komme en dag.

Kom på besøg

Har du aldrig hørt om højskole før, så kom og besøg os. Her kan du se skolen, føle stemningen, måske møde nogle elever og stille alle dine spørgsmål. Du er naturligvis også velkommen, hvis du ved alt om højskoler, og er på udkig efter den helt rigtige højskole for dig.

Højskole for alle

Vi mener det, når vi siger højskole for alle. På Jyderup Højskole synes vi mangfoldighed er vigtig. Vi vil gerne fylde vores skole med forskellige mennesker. Forskellige religioner, kulturer, hudfarver, køn, uddannelser og nationaliteter ser vi som en kvalitet, og vejen til at skabe en højskole, der kan gøre en forskel, for dem der er her og verden.
Hvis du har særlige behov som fx et sted at bede eller andet så skriv det, når du tilmelder dig eller kontakt os. Vi finder altid en løsning.

Har du tanker omkring dit køn, fx i forhold til din værelseskammerat, så kontakt os, så vi kan snakke om det. Det samme gælder alle andet, du gerne vil vide, før du er sikker på, om højskole er noget for dig.

Gennemsnitsalderen på Jyderup Højskoles lange kurser er 22-23 år, den yngste er 18 og den ældste typisk omkring 30, men der ofte få ældre elever.

Læs mere om livet på Jyderup Højskole

Eller se denne video


Tak til Sakiko Masuda for denne fantastiske video.